Panele słoneczne i system on-grid – charakterystyka

Panele słoneczne i system on-grid – charakterystyka

26 lutego 2020 Wyłączono Napisał(a): Redakcja

Nie da się ukryć, że fotowoltaika Wrocław w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród właścicieli domków jednorodzinnych, firm, jak i gospodarstw. Dzięki nowoczesnej technologii, czerpiącej pełnymi garściami ze źródeł odnawialnych, panele słoneczne (na dachu oraz gruncie) w dużym stopniu pozwalają uniezależnić się od elektrowni, co znacznie wpływa na wysokość rachunków.

W zależności od swoich potrzeb osoby, które zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych, mogą wybierać między systemem on-grid, jak i off-grid. W poniższym wpisie przedstawimy charakterystykę tego pierwszego podłączenia. 

Sprawdzony system fotowoltaiki wrocławskiej 

Panele słoneczne to technologia, która pozwala zadbać o środowisko, jak i o stan portfela. Fotowoltaika Wrocław z zastosowanym systemem on-grid umożliwia zintegrowanie się z siecią publiczną. Niesie to za sobą duże udogodnienia, które obejmują:

  • możliwość przesyłania nadprogramowej energii, której dany obiekt nie jest w stanie wykorzystać, do sieci publicznej, 
  • ewentualny niedobór prądu, którego panele słoneczne danego dnia nie są w stanie wyprodukować wystarczająco, można uzupełnić tym z elektrowni.

Instalacje fotowoltaiczne z systemem podłączenia off-grid nigdy zatem nie zostaną pozostawione same sobie, gdyż zawsze istnieje możliwość ich wsparcia, chociażby w okresie jesienno-zimowy, gdy na panele słoneczne pada mniejsza ilość promieni słonecznych. Właściciele nieruchomości, na której znajduje się instalacja fotowoltaiczna, nie odczują zatem nigdy przerw w dostawie prądu. Zaoszczędzą oni również na zakupie dodatkowych akumulatorów, które w tym sposobie podłączenia nie są potrzebne. 

Napięcie prądu ma znaczenie 

Dużo osób, decydujących się na montaż paneli fotowoltaicznych z systemem on-grid, zastanawia się nad tym, co sprawia, że elektryczność z paneli słonecznych jest wykorzystywana w pierwszej kolejności, a dopiero później, przy ewentualnych niedostatkach energii, z sieci publicznej. Wpływa na to poziom napięcia.

Wytwarzana energia z fotowoltaiki odznacza się większym napięciem, dzięki czemu zużywana jest w pierwszej kolejności. Jej niewykorzystany danego dnia nadmiar przepływa następnie przez specjalistyczny licznik dwukierunkowy i dostaje się do sieci publicznej. Nie jest to skomplikowany proces, dzięki czemu fotowoltaika Wrocław cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat.