Zanim kupisz fotelik samochodowy

Zanim kupisz fotelik samochodowy

31 października 2018 Wyłączono Napisał(a): Redakcja

Obowiązkowo na wyposażeniu samochodu, którym podróżują dzieci musi znaleźć się fotelik samochodowy. To nie tylko kwestia obowiązujących przepisów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa dziecka. Dodatkowo wybór musi być przemyślany, żeby wiedzieć kiedy szukać foteliki samochodowe 15-36 kg, a kiedy np. podstawki samochodowe.

Foteliki samochodowe – jaki kupić?

Foteliki samochodowe zostały podzielone na kilka grup według kryterium wagi. Foteliki samochodowe dostępne są w grupach:
0/0+. Są to foteliki przeznaczone dla najmłodszych,ważących najmniej dzieci. Można w nich przewozić dzieci zanim osiągną wagę 13 kilogramów; kiedy to nastąpi zależy od tego, jak szybko dziecko rośnie. Dzieci w tych fotelikach podróżują tyłem do kierunku jazdy. Jest to najbardziej bezpieczne;

  • I. Są to foteliki samochodowe kupowane w następnej kolejności. Są dedykowane dzieciom o wadze 9-18 kilogramów. W przypadku tych fotelików istnieją modele, które mogą być montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Specjaliści polecają te montowane tyłem;
  • II. To foteliki samochodowe 15-36 kg, które są przeznaczone dla dzieci starszych. Dzieci podróżują w nich przodem do kierunku jazdy.

Foteliki samochodowe – na to trzeba zwrócić uwagę

Foteliki samochodowe renomowanych producentów zawsze mają informację o tym, jaka jest dopuszczalna waga dziecka, a sklepy internetowe są podzielone na kategorie np. foteliki samochodowe 15-36 kg, 9-18 itd. Do tego wszystkie produkty przechodzą testy zderzeniowe przeprowadzane przez ośrodki niezależne od producenta. Im wyższe noty otrzymał fotelik, tym jest bardziej bezpieczny.  Bardzo ważny jest także system w jaki mocowany jest fotelik. Bardzo bezpieczne są foteliki, które mocowane są w systemie ISOFIX.