Opony – zadbaj o ogumienie w aucie

Opony – zadbaj o ogumienie w aucie

5 marca 2019 Wyłączono Napisał(a): Redakcja

Posiadając samochód trzeba będzie liczyć się z tym, że o auto trzeba dbać i odpowiednio w nie inwestować, by możliwe było bezpieczne poruszanie takim samochodem. Trzeba pamiętać, że są takie elementy eksploatacyjne w samochodzie, które będą ulegały zużyciu, a co za tym idzie konieczna będzie ich wymiana. Wśród tych elementów znajdują się niewątpliwie również opony, których stan techniczny istotnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Dlatego należy o ich stan techniczny odpowiednio dbać. 

Opony – jak często wymieniać? 

Co do tego jak często powinno wymieniać się opony pewnie nie będzie wśród kierowców jednoznacznej odpowiedzi. Sprawa powinna być uzależniona od dwóch istotnych kwestii. Trzeba zwracać uwagę na stan techniczny opon. Jeśli ogumienie jest już słabe, ma bardzo mało bieżnika trzeba będzie liczyć się z tym, że konieczna będzie ich wymiana. Druga kwestia to wiek opon. Ten element również ma znaczenie, ponieważ opony tracą z wiekiem swoje właściwości, guma nie pracuje już tak dobrze. 

Wymiana opon po kilku latach

Jeśli chodzi o wiek opon najczęściej wymiana będzie konieczna po około 6-7 lata. Większość producentów zaznacza, że guma zaczyna tracić swoje właściwości po tych wspomnianym właśnie okresie czasu. Dlatego warto sprawdzić stan techniczny opon, zwrócić uwagę na to jak guma wygląda. Oznaki zużycia, zniszczenia gumy widać przede wszystkim na jej bokach, gdzie będzie można niekiedy zauważyć, że guma parcieje i w takiej sytuacji może się okazać, że opona nie będzie już bezpieczna, będzie większe ryzyko jej pęknięcia.