Rowery elektryczne – jak wybrać model dla siebie?

Rowery elektryczne – jak wybrać model dla siebie?

26 lutego 2024 Wyłączono Napisał(a): Redakcja

W ciągu ostatnich kilku lat rowery elektryczne wypracowały sobie całkiem sporą grupę miłośników. Siłą rzeczy oznacza to, że – wraz z tym zainteresowaniem – na rynku pojawiają się kolejne modele od poszczególnych producentów. Kupujący stają więc przed nie lada wyzwaniem. Muszą przecież dopasować do swoich potrzeb wiele parametrów – nie tylko ramę i koła, jak w tradycyjnych rowerach, ale także silnik czy baterię. Podpowiadamy zatem, czym sugerować się, by kupić odpowiedni rower elektryczny.

1. Jak wybierać rowery elektryczne? Kluczowe parametry

2. Sposób użytkowania a rower elektryczny

3. Ile trzeba wydać na zakup roweru elektrycznego?

Zgodnie z podstawowym podziałem wyróżniamy rowery elektryczne męskie oraz rowery elektryczne damskie, natomiast w praktyce można je dodatkowo podzielić na różne kategorie rowerów elektrycznych. Sprawdź możliwości na https://allegro.pl/kategoria/rowery-elektryczne-125056.

Jak wybierać rowery elektryczne? Kluczowe parametry

Nie będziemy się tu wgłębiać w takie szczegóły jak zasada działania czy budowa roweru elektrycznego. Przejdziemy natomiast od razu do kluczowych parametrów, które decydują o tym, w jaki sposób konkretny model roweru elektrycznego będzie sprawował się w praktyce.

  • Typ roweru

To podstawowa kwestia, od której musisz rozpocząć myślenie o rowerze elektrycznym. Poszczególne warianty nie są sobie równe. Miejski rower elektryczny z całą pewnością nie będzie sprawował się w terenie tak, jak dostosowany do tego zadania odpowiednik, zaś Full e-MTB z potężnym silnikiem nie będzie miał sensu, gdy szukasz czegoś wyłącznie na dojazdy do pracy. O użytkowaniu powiemy więcej za chwilę.

  • Rama

W każdym przypadku musi być wytrzymała oraz zapewniać wysoki komfort jazdy. Ważne, aby umiejscowienie baterii nie zaburzało naturalnego środka ciężkości.

  • Silnik elektryczny

Jeśli Twój budżet na to pozwala, warto zainwestować w typ centralny, który bezpośrednio przenosi moc na napęd. Oczywiście, istnieją także męskie i damskie rowery elektryczne o słabszym parametrze, który okaże się całkowicie wystarczający w spokojnej jeździe miejskiej. Doradzamy również wybór wśród modeli z wysokim momentem obrotowym (75-95 Nm), który lepiej radzi sobie z większą mocą i pozwala sprawnie korzystać ze słabszych trybów pracy.

  • Bateria

Najważniejszą rolę w rowerach z napędem elektrycznym odgrywa pojemność ogniw i szybkość ich ładowania, a także – ewentualnie – możliwość wyjęcia baterii.

Sposób użytkowania a rower elektryczny

Jak już wspomnieliśmy, elektryczne rowery występują w różnych wariantach. Przyjrzyjmy się tutaj dwóm całkowicie odmiennym, a jednocześnie często wybieranym: rowerowi miejskiemu i trekkingowemu.

Miejski rower elektryczny zapewnia komfortową, wyprostowaną pozycję, doskonałą widoczność oraz zwiększone bezpieczeństwo podczas jazdy. Idealnie sprawdza się zarówno w codziennych dojazdach do pracy, jak i podczas weekendowych wycieczek. Pomimo tego, że jest nieco cięższy od tradycyjnego roweru, napęd elektryczny rekompensuje tę różnicę.

Z kolei rower trekkingowy został stworzony z myślą o turystyce, oferując sakwy, malownicze widoki, poczucie wolności i możliwość spania w nowych miejscach. Jest tak wygodny, że można nim pokonywać długie, wielodniowe trasy. Niektóre rowery trekkingowe umożliwiają przejechanie nawet 100 km na jednym ładowaniu, zaś akumulator można ładować na przykład w schronisku lub gospodarstwie agroturystycznym.

Ile trzeba wydać na zakup roweru elektrycznego?

Ceny rowerów elektrycznych mogą znacznie się różnić. Na rynku dostępne są modele w zakresie cenowym od kilku tysięcy złotych do kilkunastu tysięcy złotych, a nawet bardzo luksusowe rowery elektryczne, których cena może przekroczyć 20 000 złotych. Choć dla wielu osób może to być wysoki wydatek, taki rower może stanowić inwestycję na wiele lat, przynosząc oszczędności na paliwie. Obecnie można nabyć dobrą jakość roweru elektrycznego w przedziale od 5000 do 10000 złotych.

Artykuł sponsorowany