Certyfikat XL – co to jest?

Certyfikat XL – co to jest?

4 lutego 2022 Wyłączono Napisał(a): Redakcja

Bezpieczeństwo przewożonych ładunków można osiągnąć dzięki odpowiednim zabezpieczeniom wewnątrz pojazdu oraz rodzajom naczep. Certyfikat XL na nadwoziu informuje, że jego projekt został przetestowany i spełnia minimalne wymagania dotyczące wytrzymałości konstrukcji dla konkretnej normy. Z artykułu dowiesz się, czym jest code XL, jak można przewozić ładunki przyczepami z jego symbolem oraz jak go odnowić.

Certyfikaty wytrzymałości naczep – o czym informują?

Certyfikaty informują o wytrzymałości zabudowy naczepy oraz o konieczności dodatkowych zabezpieczeń ładunku. Europejska norma EN 12642 zawiera wymogi minimalne dla nadbudów, przyjmujących część sił związanych z działaniem masy ładunku. Jeżeli nie mogą one zabezpieczyć ładunku w całości przed działaniem tych sił, stosuje się środki pomocnicze jak pasy, kliny czy punkty mocowania, aby zneutralizować jego przesuwanie się. Takie środki są konieczne w przypadku naczep z certyfikatem L.

Certyfikat XL – co oznacza?

Certyfikat XL świadczy o maksymalnym zabezpieczeniu naczep dla normy EN 12642. Wymaga on wymaga następujących wytrzymałości poszczególnych ścian:

  • ściana przednia: P = 50% ładowności,
  • ściana tylna: P = 30% ładowności,
  • ściany boczne: P = 40% ładowności.

Wymogi muszą być spełnione przez wszystkie rodzaje zabudów, czyli zarówno naczepy firany, jak i naczepy furgon. Każda ze ścian ma spełniać te wymogi na całej długości oraz do 75% wysokości.

Rodzaje załadunku naczep z certyfikatem XL

Zwiększona wytrzymałość nadbudowy naczep z certyfikatem code XL, umożliwia przewóz ładunku bez dodatkowych zabezpieczeń. Jest to jednak dopuszczalne tylko przy odpowiednim sposobie załadunku. Musi to być całościowy załadunek kształtowy np. skrzyniami, jakich często używa się do przewożenia artykułów gospodarstwa domowego. W ten sposób wypełnia się towarem całą naczepę, tak że pomiędzy ścianami bocznymi a nim oraz poszczególnymi częściami ładunku, nie ma odległości większej niż 5 cm. Jest to tzw. reguła grubości dłoni. Przy takim rodzaju załadunku przewożony towar jest zabezpieczony samą strukturą nadbudowy.

Jeśli naczepy ciężarowe z certyfikatem XL przewożą ładunki o mniejszym dopasowaniu, należy je dodatkowo zabezpieczyć. Można to zrobić poprzez zamontowanie bocznych pasów ograniczających lub siatek, które utrzymają co najmniej 50% obciążenia. Pasy te, przy zmniejszającym się załadunku, umożliwiają na przykład jego dociągniecie do przedniej ściany i unieruchomienie.

Certyfikat XL – ważność

Certyfikat ten jest wymagany dla przewozu towarów przez wiele firm europejskich. Dla fabrycznie nowej naczepy jest on ważny jedynie przez 2 lata. Gdzie zatem odnowić certyfikat XL? Jego przedłużenie jest możliwe po przeprowadzeniu inspekcji przez każdy autoryzowany serwis tych naczep. Przegląd polega na sprawdzeniu stanu technicznego plandeki, wzmocnień oraz wszelkich akcesoriów jak rolki czy klamry. Sprawdza się też, czy nie doszło do modyfikacji fabrycznego stanu naczepy. Po pozytywnej weryfikacji technicznej wystawiany jest pisemny certyfikat oraz wgrzewane są specjalne wlepki, potwierdzające odnowienie certyfikatu XL. Cena tej usługi zależy od serwisu i orientacyjnie wynosić może około 400 – 500 zł netto za jedną wlepkę. Naklejkę z certyfikatem XL należy umieścić na każdej z dwóch ścian naczepy.

Podsumowanie

Wiadomo już do czego służy certyfikat XL i co to jest. Przyczepy z jego symbolem są wykorzystywane przez firmy transportowe do przewożenia dużych ładunków o regularnych kształtach, które można załadować całościowo. Naklejki na naczepach zawierają symbol Normy EN 12642 oraz napis Code XL informujący o możliwości zabezpieczenia ładunku samą obudową naczepy. Skuteczna ochrona ładunków jest bardzo ważna, bo pozwala uniknąć przewoźnikom kosztów odszkodowań za ich uszkodzenie.

Firma posiada w swojej ofercie wiele naczep z certyfikatem XL Krone np. naczepy chłodnie. Proponuje także naczepy używane na sprzedaż. Ofertę można zobaczyć pod linkiem skup naczep Poznań. Zapraszamy do jej sprawdzenia.